DetailProjektu

RD Vesec

Vila je navržena v duchu funkcionalistických zásad. Z ulice je objekt zcela nenápadný jednopodlažní. Ze spodní strany svahu pak působí jako vykonzolovaný.
Vila pro čtyřčlennou rodinu o celkové hrubé podlažní ploše 233m2 (bez terasy a balkonu) je navržena jako dvoupodlažní. Přístup z ulice je do 2np. 1np je částečně zapuštěno.
Do ulice jsou orientovány pouze obslužné povozy. Obývací hala s kuchyní nacházející se ve vstupním horním podlaží s větší světlou výškou je orientována s výhledem na Ještěd a je opatřena vykonzolovaným balkonem a terasou s volným přístupem na terén. Dále je zde sociální zázemí a pracovna přístupná přímo ze zádveří pro klienty a oddělitelná mobilní příčkou od obývací haly. Tento celek může v budoucnu sloužit jako samostatná bytová jednotka, ze předpokladu přetvoření pracovny na ložnici.
Střed dispozice tvoří otevřené schodiště umístěné přímo naproti vstupu. Vede do spodního podlaží, které je ze strany ulice zapuštěno v terénu a otevřeno pouze na jižní a západní stranu s výhledem na Ještěd. Pod schodištěm se nachází zimní zahrada.
V 1np jsou umístěny tři ložnice. Každá disponuje vlastní terasou s přímou vazbou do zahrady. Dále se zde nacházejí šatny, technologie a sociální zázemí. Hlavní koupelna má také vlastní vstup do zahrady.
V horním vstupním podlaží je umístěna garáž pro dvě auta s nižší světlou výškou. Do obytných prostor je přístupna přes zádveří. Objekt je v terénu usazen tak, aby byl vjezd do garáže na jedné výškové úrovni z ulice. Garáž je umístěna na severozápadní straně, protože se jedná o extrémně namáhanou návětrnou stranu. Díky tomuto uspořádání může být hlavní terasa obývací haly od větru odstíněna. Pro zachování možnosti ideálního jihozápadního výhledu je podél obývací haly umístěn balkon s konstrukcí, která současně plní funkci zastínění výrazně prosklené jihozápadní fasády.

Ing.arch et Ing. Markéta Veselá
DSP, PRAHA, 2015

projekcni-cinnost

  Projekční činnost

stavebni-cinnost

  Stavební činnost

doprava

  Doprava

ostraha-majetku-a-osob

  Ostraha majetku a osob